ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Süne İle Mücadele İçin 4 bin Adet Dut Ağacı Dağıtıldı

Çorum’da tarım alanlarında süneyle mücadele için dut projesi hayata geçiriliyor.

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından süne ile mücadele kapsamında 3 bin adedi ekşi karadut, bin adedi ise akdut olmak üzere toplam 4 bin fidan dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, dut ağaçlarını seçerken belli kriterlere dikkat ettiklerini belirterek, dikimi gerçekleştirilecek olan ağaçlar sayesinde süne ile biyolojik mücadele kapsamında doğal düşmanlara konukçuluk sağlanacaktır. Ayrıca “Ekşi karadut sindirim sistemine ve ağızdaki yaralara iyi gelen şifalı bir meyvedir. Bu dut fidanlarını meralardaki çeşme başına, koruyabileceğimiz şekilde dikeceğiz. İnşallah dikimden itibaren biyolojik mücadeleye katkısını ve 3 yıl sonra pazarlarda karadut satışını göreceğiz. Pazar değeri de olacak dedi.

Projenin Çorum açısından hayırlı olduğunu ifade eden Vali Mustafa Çiftçi’de “İnancımızda da fidan dikmenin ayrı bir yeri var. 2019 yılı içerisinde Ziraat Odası, Ticaret Sanayi Odası, İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü ile tarım alanında güzel projeler yaptık. 2020 yılında da aynı işbirliği devam edecek” diye konuştu.

Programa Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Pehlivan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde Yılmaz Kaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İlyas Akyol, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Altunörs, Çorum Muhtarlar Federasyonu Başkanı Zeki Oral ve muhtarlar katıldı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın