ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Taşıma su ile hayatlarını sürdürüyorlar

Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Öbektaş Köyü’nün Germeç Mahallesi taşıma suyu ile hayatlarını sürdürüyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Osmancık’ta ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta Öbektaş Köyü’ne bağlı 120 seçmeni 200 e yakın  nüfusu bulunan Germeç Mahallesi sakinleri taşıma suyla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. 300 yıllık mahallenin sakinleri tankerlerle 3-4 kilometre mesafeden su taşıyarak kendi ve hayvanlarının su ihtiyacını karşılıyor.

Mahallelerine 5-6 günde bir suyun geldiğini onunda çok ince bir şekilde aktığını belirten mahalle sakinleri kullanma ve içecek su ihtiyaçlarını zaman zaman suyu olan köylerden para karşılığı temin ettikleri bazen de 7 kilometre mesafe bulunan çeşmelerden traktörlerine yükledikleri tankerlerle taşıdıklarını belirttiler

“2 ton suyu 70 TL maliyetle temin ediyoruz” 

Yıllardır susuzluk çektiklerini belirten Zeytin Dalı Harekatı Şehitler Camii Dernek Başkanı Bedir Gazi; “ 300 yıllık mahallemizin nüfusu 200 e yakın  kişidir. Yıllardır su sorunumuz var.  Dernek olarak 2019 yılının bahar ayında Çorum Valimizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntıyı dile getirdik.  Bu senenin ikinci, üçüncü ayı için sondaj vurulmasını bekliyorduk.  Daha sonra müdürler, mühendisler geldi araştırma yaptı. Ancak köy muhtarlığı su konusunu kendilerinin çözeceğini belitmişler, Valiliğin çalışması da bu nedenle başlamamış. Henüz herhangi bir çalışma maalesef yok.

Mahalle sakinleri olarak suyu olan köylere gidiyoruz 1-2 tonluk suya 20 TL tanker parası traktör yakıtına da 50 TL veriyoruz. 21. Yüzyılda kullanma ve içme suyumuzu taşıma suyla temin etmek ve hayatımızı sürdürmek gerçekten üzücü. Bu yüzyılda susuzluk insanlığa yapılan en büyük kötülüktür. Sadece Germeç Mahallesi olarak bizler değil, köyümüze bağlı Bektaş Mahallesi de aynı susuzluğu yaşıyor. Bizler gibi dili dişi olmayan hayvanlarda su sorunu yaşıyor. Susuzluktan kurumuş kaplumbağaları yol kenarında görmek çok acı. ”dedi.

“Su sırası kavgaları oluyor” 

Pandemi döneminde suya daha ihtiyaç duyduklarını belirten Bedir Gazi “Yıllardır yaşadığımız susuzluk pandemi döneminde daha da kendini gösterdi. Hanelerimize gelen su 5-6 günde bir geliyor, oda ip gibi akıyor. Ne kullanabiliyoruz, ne içmeye depolayabiliyoruz.

Kilometrelerce mesafe uzaklıktan taşıdığımız su ile hayatımızı sürdürmek çok zor. Bazen su sırası kavgaları bile olabiliyor. ”dedi.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın