ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“Traktörler dolmuş değil”

Çorum’da son 2 günde 3 farklı traktör kazasında 5 kişi öldü 4 kişi ise yaralandı.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte kullanımı artan traktör kazalarına yenileri eklendi. Çorum’da son 2 günde 3 farklı traktör kazasında 5 kişi yaşamını yitirirken 4 kişide yaralandı.

Çorum’un İskilip ilçesinde kontrolden çıkan traktörün uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi yaralandı.

Çorum’ un Sungurlu ilçesinde, devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti.

Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Akkaya köyünde karpuz tarlasına çalışmak için giden köylülerin bulunduğu traktör virajı alamayarak devrildi. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı.

Tarımsal kökenli kazalarda ilk sıradaki yerini koruyan traktörle yapılan kazaların nedenlerine bakıldığında dikkatsizlik ve tedbirsizlik gibi sürücü hataları haberlere yansırken, haber ihbar hattımıza gelen bir iddia traktörlerde olması gerekli teknik bir donanımın sürücüler tarafından söküldüğü yönünde.

Haber hattımıza gelen bir ihbarda “ Bakın yetkililere sesleniyorum. Çok mazot yanmasın diye ağırlık demirleri söküp traktörün dengesini bozuyorlar. Hafif bir yan geçişte veya rampa yukarı çıkmada ve inmede traktör takla atıyor veya yan devriliyor. Yetkililer bu ağırlık demirlerini kontrol etmelidir.” denildi.

Bu ihbar üzerine Osmancık Karakaşlar Traktör sahiplerinden İzzet Karakaş’ı ziyaret ederek  “Ağırlık demirlerinin sökülmesi kazaya sebebiyet verir mi” sorusunu yönettik.

1976’dan günümüze Çorum ve ilçeleri başta olmak üzere, Sinop, Bolu, Amasya’da 19 bayisiyle traktör satışı yapan Karakaşlar Traktör sahiplerinden İzzet Karakaş traktör kazalarının tarımsal iş güvenliği açısından değerlendirmesini yaparak sorumuza “Olabilir” şeklinde cevap verdi.

Sürücünün dikkatsizliğinin en önemli kaza nedeni olduğunu ifade eden Karakaş, “Ağırlık demirleri traktörün arkasına takılan ekipmana göre dengeyi sağlamakta ve traktörün önünün havaya kalkmasını önlemekte.

Traktör kazalarının çoğunluğu devrilme, takla atma ve şarampole uçma şeklinde meydana geliyor. Bunu çarpma, çarpışma gibi kazalar izlese de en önemli nedeni sürücü dikkatsizliği. “dedi.

Karakaş “Traktörler dolmuş değil”

Traktörlerin tarımın vazgeçilmez araçlarından birisi olduğunu belirten Karakaş “     Traktör bir ziraat aracıdır. Birden fazla kişinin binmesi uygun değildir. Maalesef fazla kişi binilen traktörleri görmekteyiz. Traktörler dolmuş değildir.

Traktörlerde kabin veya gölgelik dediğimiz güneşlikler olması lazım.  Aydınlatmaları olması lazım. 2 yılda bir muayenesi yapılması lazım.

50 saatte yağ değişimi kontrol edilmeli. Bu konularda sürücüleri muhakkak bilinçlenmeli. Traktör sürücülerimize güvenlikle ilgili seminerler verilmesi lazım.

Eski traktörler yenilenmeli. Çiftçimize destek amaçlı krediler verilmekte. Ziraat Bankası çiftçi kayıt belgesi olan vatandaşlarımıza 5 yıl vadeli 0,75’lik faiz oranıyla  kredi imkanı sağlıyor. Çiftçi belgesi olan vatandaşlarımız yeni modern ve güvenliği artırılmış bir traktöre sahip olabiliyor. Bunlar değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın