ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

USTA 100 TL İSTEDİ 300 TL KAZANDI

USTA 100 TL İSTEDİ 300 TL  KAZANDI

Dürüstlük en çok dilimize doladığımız kelimelerin başında gelir. İki kişi yan yana gelecek olsak hemen dürüstlükten bahseder toplum şöyle toplum böyle diye yerden yere vururuz. Tabi bunu yaparken de ekseriya kendimizi, sudan çıkmış ak kaşık misali terazinin dürüstlük kefesine koyarız.  Ama icraatta ne kadar içerisindeyiz bunu en iyi herkesin kendi vicdanı bilir.  Çünkü ” İnsanlar aya benzer herkesin iyi veya kötü görünmeyen bir yüzü vardır” Temennimiz toplum olarak topyekün olumlu tarafta yer alabilmektir.  Bunu başarabildiğimiz zaman ne senede ne sepete ihtiyaç bile kalmayacaktır.  Söz senettir sözü yerini bulacaktır.

”Güzellikler paylaşıldıkça ziyadeleşir, kötülükler paylaşıldıkça normalleşir” sırrınca güzelliklerin çoğalmasına vesile olabilmek adına bir iki tane güzel örnek paylaşmak istiyorum. Umarım sizlerde bu yazıyı okuduğunuzda ”keşke toplum topyekün böyle olsa” diyeceksiniz.

Yıllar önce bir okulun mini çarplı tadilat işi vardır.  Bir usta çağırılır yapılması istenen işler gösterilir ve fiyat alınır. O zamanın rayiç bedeliyle 3.000 TL fiyat çıkarır.  Ve işi alır.En önemlisi gelip vaktinde yapar.  Sonra okula parayı almaya gelir. İlgili arkadaş 3.000 TL’yi verdiğinde 750 TL’sini geri iade eder. Bunun sebebini soran arkadaşa:      ” Hocam ben fiyat teklifi verirken hesapladığımdan daha az tadilat işi çıktı.  Ben 50 torba çimento tahmin etmiştim, 35 torba yetti. 10 kutu fayans tahmin etmiştim 6 kutu yetti…Dolaysıyla genel maliyette hesabın altına düştü. Ben bana helal olacak kadar hakkımı aldım. Fazlasını iade ediyorum” der.

* Bir apartmanın fayans işleri vardır. İlgili usta çağırılır. Yapılması gereken işler söylenir ve kaça yapacağı sorulur.  Usta ölçer biçer o zamanın parasıyla;

– 150 TL ye yaparım

– Olmaz bu para çok

– Peki kaça yapayım?

– 100 TL ye yap.

– Olmaz,

– 120 TL ye yap

– Olmaz

– 140 TL ye yap…..

– Sizin işi 100 TL ye yapacağım der. Bunun üstüne  ‘nasıl olur önce olmaz dedin sonra da daha aza yapıyorsun’ deyince,

– Sebebini iş bitince söylerim der

İş biter 100 TL verilir ve yönetici : ”Usta söyle bakalım sebebi ne imiş?’ der.

– Yanımda çalıştırdığım elaman üç gündür evine bir şey götüremiyordu. Onun üç gün iş bulmasını ve çoluğuna çocuğuna bir ekmek götürmesini sağlamak için kendime para almadığım gibi hatta 105 TL tutan yevmiyelerin 5 TL ‘sini de cebimden verdim.

Bunun üzerine yönetici ”Biz de madem Müslüman’ız şu 100 TL yi de bizden ver” der. Biraz sonra ya usta, senin de hakkın geçti ” al şu 100 TL de senin hakkın” deyince,

– Ben istedim 100 TL Allah verdi 300 TL der.

Özetin Özeti: Kıymetli okuyucularım, eğer bugün çok para kazanıyoruz ama uçup gidiyor. Bereketi yok diye şekva ediyorsak öncelikle   işveren ve iş gören olarak (hayatın her alanında)  kendimizi sorgulamamız gerekir diye düşünüyorum.

”Dokunmadı ise bir kimseye nokta kadar fayda / Fark etmez, bu alemde yaşasan da yaşamasan da” sırrınca dokunabilmek ümidiyle.

Rabbim cümlemize hakkımızı helalinden versin… Şikayetler sona ersin… Sıcakta emek verdiğiniz oruçlarınız kabul, dualarınız makbul olsun…Hayırlı Ramazanlar.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın