ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Vatandaşın iddiasına bile tahammül yok

www.osmancik.com.tr haber sitemizde 19.11.2020 tarihinde yayınlanan “Ormanlık Alana Dökülen Çöpler Tepki Topladı” başlıklı haberde, bölge halkından 3 vatandaş Laçin ilçesi Kuyumcu Köyü Suludere mevkiinde ormanlık alanına çöp döküldüğünü iddia etmişti.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim

 

Konuyla ilgili Laçin Orman İşletme Şefliğinin sesiz kaldığını, köy muhtarının ise “Ben yeni muhtarım bu durumdan haberim, malumatım yok” dediğini iddia eden vatandaşlar  “Herkes kendi hududuna çöp döksün” ifadesini kullanırken, iddiada ismi geçen Osmancık Belediyesinden ve başkan Gelgör’den cevap geldi.

Temsil edilen makamın ağırlığı hiçe sayıldı

İddiaya ilk cevabı veren belediye başkanı Ahmet Gelgör ilgili haberin altına, siyaset üslubuna yakışmayan bir dilde yazdığı yorumda “Osmancık belediyesi çöp döküyor diyen şahsa soruyorum burada Osmancık belediyesi çöp araçlarını gören oldu ise direk çevre ve şehircilik il müdürlüğüne şikayet etmeseler ALÇAK VE ŞEREFSİZDİR.” Dedi.

Temsil edilen makamın ağırlığına yakışmayan, vatandaşın iddiasına bile tahammülün olmadığı açıklamanın ardından 20 Kasım 2020 tarihinde Osmancık Belediyesi sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Osmancık Belediyesi sosyal medya hesabından yayınladığı basın açıklamasında  “Öncelikle halkımızın malumudur ki Osmancık Belediyesi 3 yıldır çöplerini üye olduğu Çorum Çevre Birliği Katı Atık Tesisine götürerek bertaraf etmektedir. Bu kapsamda ilçemizde bulunan Vahşi Depolama Alanı da kapatılarak ıslah edilmiştir. İlçemizin çöpleri günlük toplanmakta ve Çorum Çevre Birliği Katı Atık Tesisine götürülmektedir. Her hangi bir vahşi depolama yapılmadığı gibi haberde geçen yer belediye sorumluluk alanımızın dışında kalan, Laçin ilçesi sınırları içerisinde bir alandır.” diyerek iddiaya cevap verirken haberi yapan ve yayınlayan haber sitemizde siyasi unsurlara hizmet etmekle suçlanmıştır.

Ormanlık alana çöp dökme konusundaki sabıkanızı hatırlatırız

Söz konusu haberin geneline bakmadan, vatandaşın iddiası olan cümleyi haber kuruluşumuz söylemiş gibi gösterme çabalarınız boşa. Keza Kumbaba Köyü ormanlık alanına çöp dökme sabıkanızı hatırlatmak isteriz. Böyle bir sabıkanız varken kurum içi soruşturma yapmanız ondan sonra iddialara cevap vermeniz en doğrusu olurdu.

Siyasi unsur cümlesinde kastedilen nedir?

Verilen cevapta ciddi bir iş olan siyaseti kullanarak “Tek amacı bir takım siyasi unsurlara hizmet etmek olan “ cümlesinden kastedilen nedir? Bu cümleyle kim ya da kimler zan altında bırakılmak isteniyor anlamış değiliz. Ayrıca kötü laf sahibine yakışır. Üslubunuzu kamu kurumuna yakıştıramadık.

“Ormanlık Alana Dökülen Çöpler Tepki Topladı” başlıklı haberde kaynakların adı, verdikleri bilgiler ve iddialar apaçık ortadadır. 2019 yılı 10 Ocak Gazeteciler günü dolayısıyla verilen bir davette gazetecilere yönelik ‘Veriyoruz ellerine 300-500 hallediyoruz, anlaşamadıklarımızı da sürüyoruz’ diyaloğuna, meslek kuruluşundan istifaya zorladığınız basın mensupları iddiası ile “İhalesiz hizmet alımı” iddiasına da aynı hızla cevap verilmesini bekliyoruz.

İddia edildiği gibi siyasi unsurlara değil kamuya karşı sorumluluğumuzun farkında mesleğimizi yapmaya devam edeceğiz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın