ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Vazgeçmeseydi Osmancık’ın adı “Kızılırmak” olabilirdi

79 yıl önce Osmancık’ın adının değiştirilmesi için belediye meclisine teklif sunulduğu öğrenildi.

79 yıl önce Osmancık Belediye Başkanı olan Abdülkadir Güney’in başkanlık yaptığı 1940-42 yılları arasında Osmancık’ın adının değiştirilmesi için belediye meclisine teklif sunduğu, sunduğu teklifi görüşülmeden geri çektiği öğrenildi.

Osmancık’ın yaşayan belleği 93 yaşındaki Dursun Güney ilçenin geçmişine doğru bir yolculuk yaptık.  Dursun Güney’i maziye götüren, siyah beyaz fotoğraflar arasında bazen sevinçli bazen de hüzünlü geçen yolculuğumuzda, ilçemize dair tarihe not düşülmesi gerektiğine inandığımız bir sohbet gerçekleştirdik.

Atatürk’ün bile unutamadığı ve 10. yılında övgüyle bahsettiği bir kahraman, Sarı Mehmet (Mehmet Çetin)’in Gemici Mahallesi’ndeki evinde gerçekleştirdiğimiz sohbetimizin bir bölümünü  “Kurtuluş Savaşı’nın Osmancıklı Kahramanı: Sarı Mehmet” başlığı ile geçtiğimiz ay Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırlamış olduğu “Bayram Dergisi”nde genişçe yer verdik.  Makalenin tamamına çok yakında sitemiz www.osmancik.com.tr web adresinden de ulaşabileceksiniz.

Osmancık’ın yaşayan belleklerinden biri olan Dursun Güney ile gerçekleştiğimiz sohbetimizin bir bölümünü daha bu sayfalara “Vazgeçmeseydi Osmancık’ın adı ‘Kızılırmak’ olabilirdi” başlığıyla nakşedip tarihe not düşelim.

İlçemiz esnaflarından Dursun Güney, babası Abdülkadir Güney’in Osmancık Belediye Başkanlığı yaptığı 1940-42 yılları arasında ilçenin adının değiştirilmesi için belediye meclisine bir teklif sunduğunu söyledi.

Dursun Güney, babası Abdulkadir Güney’in belediye meclisine Osmancık adının Kızılırmak olarak değiştirilmesi teklifini sunduğunu, teklifin mecliste görüşülmeden geri çekildiğini belirterek sebebini şöyle anlatıyor; “Babam Abdülkadir Güney Osmancık Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü yıllarda belediye meclisine bir teklif sundu. Teklifinde Osmancık’ın adının Kızılırmak olmasını istedi. Gerekçesi ise “Osmancık” ismindeki küçültme eki olan “Cık” ekinden kaynaklanıyordu.

Babamın bu teklifi daha mecliste görüşülmeden dedem devreye girdi. Rahmetli dedem 40 seneye yakın Osmancık’ta imamlık yapmıştı. Babam Abdülkadir Güney’in bu teklifi meclise sunduğunu öğrenen dedem hemen konuya el atarak babama mani oldu. Ve babama şöyle dedi; “Oğlum Osmancık adı kaleyi fetih eden komutanın adı. İlçemizin adı da ona ithafen Osmancık olmuştur. Yarın ahirette o komutan senden hesap sorar’ diyerek babamı bu kararından vazgeçirmiştir”

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın