ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“Çocuklara bedenlerini korumayı ve ‘Hayır’ demeyi öğretin”

Osmancık Koyun Baba İlköğretim Okulu’nda velilere yönelik “aile eğitimi” semineri verildi.

Osmancık Koyun Baba İlköğretim Okulu’nda, okulun Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından velilere yönelik “aile eğitimi” semineri verildi. 2015’de vahim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Onur Akgül’ün adının yaşatıldığı konferans salonunda (kütüphane) verilen eğitimde; “Çocuklarda olumlu davranış kazandırma yolları, Anne-Baba tutumlarının çocuklar üzerinde etkileri, çocuklara yönelik ihmal ve istismarla mücadelede ailelere düşen görevler, okul, öğretmen ve okul idaresi ile ilişkilerin önemi ve nasıl olması gerektiği, sevgi, merhamet ve iyi insan olmanın önemi ve gerekliliği vb. konularda Psikolojik Danışman Yasin Şişli tarafından öğrenci velilerine sunum yapıldı.

Psikolojik Danışman Yasin Şişli, her istediği olan çocuğun, mutsuz, doyumsuz, hiçbir şeyden zevk almayan çok çabuk sıkılan bir hale dönüştürdüğünü belirterek, anne-baba tutumlarının çocuklar üzerindeki etkilerine örnekler verdi.

Şişli konuşmasını şöyle sürdürdü; “Çocuklarımızı öğretmen ile korkutmayalım, bu durum okul fobisi oluşturmaya başlayacak ve okula gitmeyi istemeyecektir. Eğer okulda öğretmen ile ilgili bir problem çıkarsa bunu çocuğa yansıtmadan, gidip ilgili kişilerle görüşüp problemi halletmelisiniz.

Çocukları iğneyle korkutmayalım. Sonra gerçekten iğne olmalarını gerektiren bir hastalıkla çok problem yaşarsınız.

Kardeşler arasında asla kıyaslama yapılmamalıdır. Çünkü he çocuk ayrı bir bireydir ve değerlidir. Çocuklar arasındaki tartışmalarda hakem olmayın, kendi problemlerini kendileri çözmeye alışsınlar.  Kardeşlerden birine ayrıcalıklı davranmayın, hepsine eşit muamelede bulunun.

Çocuğun eğitimi sadece, anne ya da sadece babaya bırakılmamalıdır. Bir çocuğun anne ve babasının birlikte sağladığı dengeye ihtiyacı vardır.

Çocuklarda ders çalışırken ya da ödev yaparken onların motivasyonunu ve dikkatini kaçırıcı şeylerden (televizyon izleme, telefonla ilgilenme) kesinlikle uzak durmalıyız.  Onlar çalışırken kitap, dergi ya da gazete okumalıyız.  Ödevini yapma ve ders çalışması gerektiğiyle ilgili eğer kendiliğinden başlamıyorsa güzel ve tatlı bir diller hatırlatma yapılmalı ve gerektiğinde yardım edebileceğimizi belirtmeliyiz.

Çocuklar ahlaki ve terbiye anlamında kötü ve olumsuz davranışlar gösterdiklerinde (küfürlü konuşma, laf dinlememe, inatlaşma ) hemen paniğe kapılmamalı anlık refleksiler göstermemeliyiz. Önce davranışın nerden kazandığı araştırılmalı ve ona göre bir planlama yapılmalıdır.

Çocuk anne, babasının kendisine ne söylediğini unutabilir ama ne hissettirdiğini unutmaz. Çocuklarımıza kötü hissettirecek söz ve eylemlerimizden lütfen uzak duralım, onların hayatlarında derin yaralar, izler bırakmayalım.

Bir araştırma sonucu şunu ortaya çıkarmış; akşam ailecek yenen bir yemek çocukların uyuşturucu madde kullanma olasılığını ciddi anlamda azaltıyor. Yani ailecek beraber geçirilen ve olunan anlar çok önemlidir. Çocuklarımızın akıllı telefonlara değil, akıllı anne ve babalara ihtiyaçları vardır. En iyi, en güzel ve en kalıcı davranış kazandırma yöntemi onlara davranışlarımızla iyi birer örnek olmaktır.

Çocuklar yaşadıkları bir olayı anlatmak istediklerinde lütfen işi gücü bırakıp onu aktif olarak ve sözlerini kesmeden dinleyelim. Dinlenilmeyen çocuk hırçınlaşır, sessizleşir ve bir daha sizle bir şeyi paylaşmaz.” dedi.

Çocuklara yönelik ihmal ve istismarla mücadelede ailelere düşen görevlerden de bahseden Psikolojik Danışman Yasin Şişli; “ Yardım istemeyi ve ona inandığınızı öğretin. Kötü sırları saklamaması gerektiğini öğretin. Bedenlerini korumayı ve “Hayır” demeyi öğretin. Dokunulmayı reddetmeyi öğretin. İyi dokunma-kötü dokunmanın ne olduğunu öğretin. Yabancılarla konuşmamayı öğretin. En önemlisi çocuklarımıza güvenliklerini korumak için kendisine zarar evren kişiden kaçmak, yüksek sesle bağırmak, itmek, tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceğini öğretin.” Diyerek velilerden gelen soruları da yanıtladı.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın